_realizacje

Skanowanie laserowe 3D gmachu Stowarzyszenia Techników przy                                 ul. Czackiego w Warszawie 🏦

Zabytkowa architektura jest jednym ze składników dziedzictwa kulturowego, a więc tego co pozostało po poprzednich pokoleniach i co pragniemy zachować dla kolejnych. Właśnie dlatego otaczamy ją szczególną opieką przejawiającą się w regularnych działaniach badawczych i konserwatorskich. Niektóre z zabytków – zupełnie zniszczone podczas działań wojennych lub na skutek katastrof naturalnych – po latach są z wielkim wysiłkiem rekonstruowane. Dla innych jedynym ratunkiem będzie np. przekazanie w ręce prywatne i zaadaptowanie pod okiem konserwatora np. na hotel.

Niezależnie od sytuacji każdy z zabytków wymaga indywidualnego podejścia i dokładnego udokumentowania aktualnego stanu przed podjęciem jakichkolwiek działań. Dla powodzenia prac na tych obiektach nieoceniona jest chmura punktów – produkt skanowania laserowego 3D.

Skanowanie 3D

Adres Czackiego 3/5, jesteśmy przed pięknym, bogato zdobionym Gmachem Stowarzyszenia Techników w Warszawie wybudowanym w latach 1903-1905 i wpisanym do rejestru zabytków w 1965 roku.  Geometria, wymiary, tekstura – wszystko to zarejestrowaliśmy skanerem Faro Focus S150. Dzięki nowoczesnej technologii skaningu 3D byliśmy w stanie pozyskać precyzyjną – o dokładności sięgającej 1 mm! – chmurę punktów elewacji Warszawskiego Domu Technika. Proces skanowania trwał 1,5 godziny, czyli zdecydowanie krócej niż tradycyjne pomiary tachimetrem. W tym czasie otrzymaliśmy 12 kolorowych skanów. Właściwa i wzajemna ich orientacja stworzyła zapis elewacji z różnych perspektyw dając obraz realistyczny 3D elewacji całego budynku z uwzględnieniem najmniejszych detali.

Dokumentacja

Tak przygotowany produkt pozwala na opracowanie dokumentacji architektonicznej 2D lub 3D. Dokumentację 2D wykonujemy w programach typu CAD – dzieje się to poprzez obrys fasady budynku. Podkład z chmury punktów daje informację nie tylko o wymiarach i kształcie elewacji, ale także przedstawia obiekt w jego naturalnych barwach z zachowaniem tekstury materiału, co pomaga konserwatorom w interpretacji elementów oraz określeniu materiałów, z których elewacja została wykonana. Tego rodzaju ortofotoplany charakteryzują się dodatkowo kartometrycznością, co oznacza, że można wykonywać na nich pomiary.

Możemy również pracować w programach do modelowania informacji o budynku 3D. Jest to najbardziej czasochłonna metoda, ale istnieje kilka powodów dla których warto zdecydować się na tego typu opracowanie – przede wszystkim pełniejsze informacje na temat wymiarów i kształtów każdego elementu fasady, co przekłada się na wyższą jakość opracowania. Można to wykorzystać np. w celu precyzyjniejszego określenia wymagań materiałowych w danym projekcie.